About Archdiocese

Archbishop

Home About Archdiocese Archbishop

洪山川 總主教

任期:2007年11月25日 ~

Date of Birth:November 20, 1943 in Penghu, Taiwan

Ordained Priest: June 23, 1973 in the Philippines

Appointed Bishop of Chiayi:January 16, 2006

Consecrated Bishop:February 28, 2006

Installed Archbishop of Taipei:November 25, 2007

EDUCATION:
Philosophy and Theology in the SVD Centers in the Philippines.
MA in Philosophy in the Philippines
MA in Guidance and Counseling in the Catholic University of America, USA
PhD in Education in the Catholic Universtiy of America, USA
 

EXPERIENCE:

1975 -1977Parish priest of Chuchi, Chiayi

1977 -1979Head of Guidance and Counseling Dept., in Fu Jen Secondary School

1979 -1981Secretary, Chinese Regional Bishops'' Conference Secretariat

1986 -1992 Associate Professor and Dean of Students, Fu Jen Catholic University

1987 -1992 Chaplain, Taipei Ye Sheng Evangelical Group

1987 -2006 Spritual director, Association of Chinese Catholic Prison Ministry

1992 -2006Principal, Fu Jen High School

2005~2007 Director of Pont. Societies of Propagation of the Faith Taiwan Office

2006/02/28 Consecrated as Bishop of Chiayi

2007/11/09 Installed Archbishop of Taipei and Apostolic Administration of Kinmen -Matzu Islands

2007/01/01 Chairman, FABC Office of Education & Faith Formation(OEFF)